شارژ ایرانسل

فال حافظ

دزک در گستره تاریخ

 


قلعه دزک

چاپ ايميل
 

 

حمام قديمی دزک: حمام دزک که در اوايل دوره قاجاريه ساخته شده و سربينه آن درحدود 70 سال قبل توسط شخصی به نام محمد قاسم محتشمی فرزند آعلی بازسازی شده است ، در نزديكی قلعه دزک قرار دارد . اين حمام دارای چهار ستون سنگی ، 24 طاق و گنبد می باشد كه در يكی از آن ها خزينه آب گرم بنا شده است .

 

*************************************************************

ثبت ملي بناي تارخي حمام دزک در چهارمحال و بختياري

حمام دزک شهرستان کيار درفهرست آثار ملي استان چهارمحال و بختياري به ثبت رسيد.

به گزارش ميراث آريا(chtn) به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي استان چهار محال و بختياري کارشناس ثبت آثار اين سازمان گفت: اين بنا مربوط به دوره قاجاريه با قدمتي بيش از 200 سال در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.

پيمانه پرناک افزود:اين حمام با مشارکت مردم روستا پيش از حکومت خوانين منطقه ساخته شده است و در حدود 80 سال پيش بازسازي شد و باني آن محمد قاسم محتشم النظام بوده است.

وي اظهار داشت: ابعاد حمام 5/20*5/15 متر و در مجاورت قلعه دزک ساخته شده است. ورودي اين بنا در ضلع غربي قرار دارد که از طريق دهليز مستطيل شکل به بينه حمام راه مي‌يابد.

پرناک تصريح کرد: معماري بينه از چهار ستون سنگي با استفاده از طاق و تويزه ايجاد شده که ارتفاع سر بينه حمام کوتاه و فاقد رختکن است.

وي در ادامه افزود: بعد از بينه وارد راهرويي به نام ميان در مي‌شويم و سپس وارد گرمخانه و در ضلع ديگر خزينه حمام و در ساير اضلاع سکوها و حجرهاي نظافت، نمازخانه و حوض آب سرد قرار گرفته است.

پرناک مصالح به کار رفته در اين بنا را شامل سنگ، خشت، آجر، ملاط گر و ساروج دانست و افزود: روستاي دزک در 40 کيلومتري مرکز استان چهارمحال و بختياري واقع شده است.:: موضوعات مرتبط: مقالات دکتر مظفر بختیار، شعر، تصاویر
نویسنده : حمید رضایی تاریخ : یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۷      


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به دزک در گستره تاریخ وفرهنگ وادب مي باشد.